MS: do roku 2040 bude pracovat 8 milionů a do roku 2050 63 milionů humanoidů

Napjatá situace na trzích práce zvyšuje využití robotiky, tvrdí Morgan Stanley a předpovídá rozmach humanoidů – neboli robotů v lidské podobě.

„Pokroky v oblasti umělé inteligence mění odvětví robotiky,“ uvedli analytici Morgan Stanley ve zprávě z 26. června, tzv: „Humanoidi: „Investiční dopady ztělesněné umělé inteligence“.

„Nedostatek pracovních sil a demografické trendy zvyšují obchodní význam a cesty přijetí (a dobu ekonomické návratnosti) v široké škále průmyslových odvětví,“ dodali.

Banka předpovídá, že do roku 2030 bude počet humanoidů 40 000, do roku 2040 8 milionů a do roku 2050 63 milionů. Neobává se však, že by roboti nahradili pracovní místa – podle analytiků je pravděpodobnější, že roboti budou vykonávat práci, kterou lidé nechtějí.

„Vidíme optimističtější budoucnost, než jakou malují technologičtí deakcelerátoři – budoucnost, v níž roboti budou nadále doplňovat a dále zvyšovat lidskou práci a produktivitu a v níž bude možné zadávat všední a nebezpečné práce,“ napsali.

„Možná je však ještě naléhavější skutečnost, že budeme potřebovat humanoidy.“

Společnost Morgan Stanley není ve svém býčím postoji k humanoidům sama. Minulý měsíc generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk prohlásil, že roboti Optimus jeho společnosti by nakonec mohli zvýšit hodnotu automobilky na 25 bilionů dolarů – tedy na více než polovinu hodnoty indexu S&P 500.

V lednu se na ukázkovém videu objevily roboty Optimus, které skládaly prádlo. Inženýři jej však ostře kritizovali, protože roboty obsluhovali lidé a nebyly autonomní.

Přesto společnost Morgan Stanley nastínila řadu odvětví, která by mohla z humanoidů potenciálně těžit, přičemž největší celkový oslovitelný trh bude pravděpodobně tvořit sociální péče.

Náklady na stavbu humanoidních robotů by se mohly pohybovat od 10 000 do 300 000 USD na jednoho robota, uvedla banka, ale dodala, že s „výhodou rozsahu, zavedením algoritmů umělé inteligence, které výrazně zkrátí cyklus výzkumu a vývoje, a využitím cenově výhodných komponent z Číny vidíme příležitosti k výraznému snížení nákladů“.

Analytici přišli se seznamem 66 akcií, které podle nich „nejlépe vyjadřují téma humanoidů“. Jsou kategorizovány jako enablers – definované jako společnosti, které vyvíjejí takové roboty nebo jejich vstupy, jako je jejich „mozek a tělo“ – nebo beneficiaries, což jsou společnosti, které mohou těžit z humanoidní práce – nebo obojí.

Zde jsou některé akcie ze seznamu společnosti Morgan Stanley. Jsou mezi nimi jména ze Spojených států, Asie a Evropy jako Tesla, Toyota, TSMC, Amazon, DHL Group NVIDIA a další.