Začíná nový supercyklus u výrobců chytrých telefonů?

Výrobci chytrých telefonů letos hodně mluví o umělé inteligenci. A jsou si tak jistí funkcemi, které do svých telefonů cpou, že si myslí, že to bude hnacím motorem nového „supercyklu“ v tomto odvětví.

Samsung , Google a čínská firma Honor patří mezi značky, které své nejnovější telefony vybavují funkcemi pro překlad a shrnutí konverzace a pořizování a úpravu fotografií pomocí generativních algoritmů umělé inteligence. Jedná se o algoritmy, které jsou zabudované v samotných čipech zařízení, nikoliv přístupné prostřednictvím cloudu. Společnost Samsung vsadila na generativní umělou inteligenci u svého chytrého telefonu Galaxy S24 Ultra. Také společnost Google integrovala umělou inteligenci přímo do svých nejnovějších telefonů Pixel. Společnost Apple mezitím podle Financial Times údajně také zkoumá možnost přidání funkcí AI přímo v zařízení do příštího iPhonu. To vše se děje v době, kdy začíná Mobile World Congress, největší letošní veletrh mobilních technologií.

Očekává se, že velcí výrobci zařízení, jako jsou Samsung, Huawei, Honor a Oppo, a čipové společnosti jako Qualcomm a MediaTek, budou hovořit o tom, jak moc AI mění naše osobní zařízení.

Kdy byl poslední supercyklus chytrých telefonů?

Výrobci chytrých telefonů sní o „supercyklu“ ve svém odvětví, který bude poháněn umělou inteligencí, po několika krušných letech, kdy prodeje zařízení agresivně zpomalovaly. V roce 2023 klesl prodej chytrých telefonů na 1,16 miliardy kusů, což byl nejnižší bod pro dodávky kusů za posledních deset let.

Poslední „supercyklus“ v oblasti chytrých telefonů proběhl mezi lety 2010 a 2015, kdy během pěti let trh podle údajů IDC vzrostl pětinásobně ze zhruba 300 milionů prodaných kusů ročně na 1,5 miliardy kusů.

To přišlo v době, kdy se chytré telefony teprve začínaly dostávat do popředí zájmu díky nástupu široce používaných aplikací: Facebook, Instagram, WhatsApp, Uber, Snapchat, Twitter a Candy Crush Saga, abychom jmenovali alespoň některé.

„K růstu nedošlo jen proto, že Apple uvedl na trh iPhone nebo že Google uvedl na trh Android,“ řekl Francisco Jeronimo, viceprezident pro data a analytiku ve výzkumné společnosti IDC. „To, co skutečně způsobilo úspěch tohoto supercyklu, byla skutečnost, že lidé mohli mít internet v kapse,“ řekl Jeronimo v telefonickém rozhovoru pro CNBC.

Vývoj iPhonu Apple a jak změnil svět

V té době se děly i další věci, včetně možnosti uskutečňovat videohovory přes internet pomocí 3G a přechodu na 4G, který znamenal vyšší rychlost. „Viděli jsme velmi populární operační systémy, nejen prohlížeč, ale i svět aplikací, které prostřednictvím telefonu přinášely tolik služeb a tolik obsahu,“ řekl Jeronimo.

Ben Wood, hlavní analytik společnosti CCS Insight, označuje představení iPhonu za poslední „seismický převrat“, který se v odvětví odehrál. Od té doby bylo vše méně převratné.

Éra telefonů s umělou inteligencí

Hlavní hráči na trhu chytrých telefonů sázejí na to, že díky umělé inteligenci nastane supercyklus. Společnost Samsung, která na začátku letošního roku uvedla na trh Galaxy S24 Ultra, si myslí, že existuje velká šance, že AI bude hnacím motorem nového úsvitu, který může vdechnout tomuto odvětví nový život.

James Kitto, vedoucí divize mobilních zkušeností společnosti Samsung ve Velké Británii, řekl televizi CNBC, že mobilní průmysl stojí na začátku nové éry hyperrůstu poháněného AI.

„Všichni očekávají, že tomu tak bude. Zaznamenáváme opravdu, opravdu vysokou poptávku,“ řekl Kitto televizi CNBC z evropské centrály společnosti Samsung v anglickém Chertsey.

Galaxy S24 přišel s možností zakroužkovat objekt na fotoaparátu a vytáhnout k němu výsledky vyhledávání Google, stejně jako s živým překladem telefonních hovorů s lidmi hovořícími cizími jazyky. „Právě teď stojíme na počátku zcela nové éry, éry telefonů s umělou inteligencí,“ řekl Kitto.

Brian Rakowski, viceprezident produktového managementu divize telefonů Pixel společnosti Google, uvedl, že očekává, že AI bude hnacím motorem obnoveného zájmu o mobilní technologie. Společnost Google pracuje na integraci umělé inteligence do svých zařízení již několik let, zejména díky přidání řady procesorů Tensor do chytrých telefonů.

„Již jsme viděli, že AI bude diferenciátorem a další vlnou inovací napříč všemi technologiemi, ale zejména mobilními,“ řekl Rakowski pro CNBC. „Je tak klíčem ke všemu, co celý náš počítačový život a počítačová platforma.“

Trh s chytrými telefony se posunul směrem k prémiovým, tvrdí firma zabývající se průzkumem trhu. Společnost Google nedávno umožnila, aby její jednotky Tensor Processing Units neboli TPU provozovaly její systém umělé inteligence Gemini nano. Jedná se o menší verzi jeho rodiny velkých jazykových modelů, které spadají pod zastřešující název Gemini.

Podle Rakowského společnost Google očekává, že v příštím roce uvede na trh pokročilejší verze systému Gemini v systému Android.

„Hodně jsme vsadili a opravdu úzce spolupracujeme s výzkumným týmem [laboratoře umělé inteligence] DeepMind, abychom se ujistili, že Pixel je nejlepší způsob, jak předvést a ukázat, co se chystá,“ řekl Rakowski. „Nikdo netušil, že LLM budou tím pravým. Ale očekávali jsme průlom v této oblasti,“ dodal.

Proč je supercyklus nepravděpodobný

Podle analytiků je nepravděpodobné, že by v příštích několika letech došlo k supercyklu, protože na trhu se neděje dost nových funkcí a inovací, které by přesvědčily lidi, kteří drží své stárnoucí chytré telefony, aby je upgradovali.

Podle IDC se letos očekává růst prodejů, přičemž dodávky chytrých telefonů by měly letos stoupnout o 2,4 % na 1,19 miliardy kusů v roce 2024. To však vychází z nízkého základu a celkově představuje pro odvětví nedostatečný růst.

Odtud se v následujících letech očekává stagnace růstu, přičemž IDC předpovídá v letech 2025 až 2028 meziroční nárůst o 2 až 3 %. Spotřebitelé zůstávají opatrní, pokud jde o vyhlídky na modernizaci svých dnešních chytrých telefonů, protože ceny za upgrade jsou stále zvýšené. Navíc většina nejnovějších modelů, které přicházejí na trh, se stále vyznačuje pouze postupným zlepšováním oproti předchozím modelům.

„Jakkoli je potenciál umělé inteligence v chytrých telefonech vzrušující vyhlídkou, nevěřím, že tato technologie přispěje k novému supercyklu prodeje chytrých telefonů,“ uvedl Wood pro CNBC prostřednictvím e-mailu. „V nejlepším případě pomůže udržet prodeje a přidá trochu dalšího zájmu o chytré telefony v době, kdy je tento hardware stále nudnější.“

V současné době není na chytrých telefonech v širším měřítku dostatek vzrušení, které by ospravedlnilo takový prodejní boom, o jakém sní mnoho společností. To se podle Jeronima v příštích letech změní – ale až ve chvíli, kdy začne být umělá inteligence pro spotřebitele užitečná.

„Jestli je něco, co by mohlo způsobit [supercyklus], pak je to umělá inteligence,“ řekl Jeronimo. „Ale v případě AI je tu otazník, nakolik se telefon stane inteligentním.“ Dodal, že dnešní chytré telefony „nejsou inteligentní“.

„Když uvidíte billboard s nejnovějším filmem od Tarantina nebo ‚Mission Impossible‘, co uděláte? Musíte otevřít aplikaci, rezervovat si v ní lístky, poslat manželce zprávu, kam má jít, jít do aplikace kalendáře, zkontrolovat, kdy je nejlepší den jít na film, a tak dále.“ Spousta společností pracuje na technologiích, které přesně tohle umí.

Například společnost Humane má svůj AI Pin, kompaktní zařízení čtvercového tvaru, s nímž mohou uživatelé mluvit a požádat ho o provedení určitých úkolů, například o nastavení připomínek. Využívá k tomu rozsáhlé jazykové modely OpenAI.

Podobné zařízení má i další startup Rabbit. Firma Meizu, vlastněná společností Geely, mezitím nedávno uvedla, že se vzdává výroby chytrých telefonů se systémem Android ve prospěch vytvoření hardwarového produktu zaměřeného na AI.